تاریخچه

موسسه حمل و نقل قلهک بار در سال 1342 شروع به فعالیت کرد که 56 سال به طور مستمر مشغول به خدمات رسانی می باشد .
ابتدا با موتور سه چرخه و بعد با فولکس باری – مینی خاور 508 و کامیون مدل 808 و 608 مشغول
به فعالیت بوده است و می باشد.

توضیحاتی از محله  قلهک

منطقه قلهک که واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران می باشد از ۶ ناحیه تقسیم بندی شده سه محله قلهک  قبا و دروس جزء ناحیه ۵ شهرداری محسوب می شوند محدوده قلهک که از شمال به باغ سفارت انگلیس و شرق خیابان دروس و از غرب به خیابان شریعتی می باشد و جنوب تا محدوده خیابان دوراهی قلهک بالاتر از خیابان ظفر است

خیابان های قدیمی محله : خیابان یخچال و خیابان کلاهدوز ( دولت ) کوچه سجاد ( معروف به کوچه ده )

مسجد قدیمی سنتی قلهک ( مسجد اعظم قلهک )

قنات قلهک که از سفارت انگلیس سرازیر می شود  و می رود تا منطقه چال هرز امتداد دارد همچنین قنات باغ مهدی قلی خان هدایت ( مخبرالسلطنه) نخست وزیر ایران زمان پهلوی که از محله قلهک هم عبور می کرده افراد محله قلهک صد سال گذشته از مناطق لواسانات مثل آهار – امامه – ایگل – برای کشت و زرع به این منطقه کوچ می کنند چون زمین برای کشاورزی نبوده . منطقه قلهک کاروانسرا هم در ابتدای خیابان دولت فعلی هم داشته به نام حاج عباس خانیا که  داماد حاج حسن اویارحسینی بوده در واقع آن زمان هتل های امروزی بوده همچنین افراد قدیمی زمین دار در منطقه قلهک حکیم زاده بوده که زمینهای منطقه دولت خیابان جلالی و سلیمی و دور و اطراف این منطقه زمینهایش مربوط به حکیم زاده بوده از خانواده های قدیمی این محله ها اویارحسین – اویارحسینی – میرطاهری – شکرابی – خانیا – حکیم زاده -طاهری- نقل می شود در خیابان شریعتی فعلی که می ایستادیم منطقه پیچ شمیران دیده می شده است .  راست و مستقیم از اماکن های قدیمی قلهک مثل سینما سیلور سیتی ( سینما فرهنگ ) امروزی که مالکیت آن بهروز وثوقی بوده است مدرسه دبستان دخترانه سارا – داروخانه بدیعی ابتدای خیابان دولت نسخه پیچ معروف آقا حکیم -شیشه بری محمود آشتیانی – محمود کبابی ابتدای دولت- ممدقمی سبزی فروش- سلمانی امجدی – گالری نقاشی رازفر – مدرسه حامدی – کلانتری ۲۴ قلهک – بقالی اصغرآقا ابتدای دولت – الکتریکی مهدی میرطاهری کوچه ده –  کوچه ده – نصیح ترشی فروش – کوچه ده – احمد آقا حسین بقالی کوچه ده – حمام قلهک ( گرمابه حافظ) – حمام کارون – لوازم خانگی امان – قصابی ( ممد قصاب ) حبیبی – قهوه خانه مشهدی کاظم – ( مش کاظم )  قهوه خانه غلام حسین اویارحسین – مداح قدیمی قلهک حاج تقی فارسی – حج و زیارت خاندان اویارحسینی – مداح سید ابوالحسن میرطاهری – کاروان حج و زیارت حاج محمد فارسی – مداح حاج ولی کسری – حاج حسن فارسی – جرثقیل شمیران ( قلهک بار ) آژانس شمیران تاکسی (قلهک بار ) ( قلهک بار ) ( شمیران بار ) ظروف کرایه نوین ( ملکی پور) – پارک کودک قلهک – کتابخانه قلهک – بقالی ( رحمت قاسمی ) چوب بری ( آقا رضا کوهی ) ساندویچی لادن همبرگر ( عباس امجدی ) و اسماعیل امجدی – مدرسه پسرانه شهریار جنب ساندویچی لادن همبرگر ( عباس امجدی ) تعمیرات دوچرخه ( عباس فدایی ) – خشکشویی اکسیر جنب بانک ملی – بقالی ( آقا جلال میرطاهری )  مدرسه منتظری ( سر یخچال ) مدرسه ایران خیابان کی نژاد  قبلا مدارس آلمانی ها بوده – یکی از خانواده های قدیمی قلهک به نام حاج حسن اویارحسینی و همسرش حاجی خانم – فرزندهایشان چون در گذشته به زیارت امام رضا می رفتند می گفتند مشهدی – یا به طور خلاصه عامه پسند (مش باقر – مش کاظم – مش صادق – مش رضا – دخترانشان ( صاحب سلطان – توران خانم – فاطمه خانم – این خانواده از قدیمی های قلهک هستن که دارای شجره نامه می باشند.گفته شده (مش باقر )از گردن کلفت های قلهک بوده که در سفارت روس ها در زرگنده کار می کرده به طور موقتی – ( مش کاظم ) از قهوه خانه دارهای قلهک بوده  (دایی رضا هم در سفارت انگلیس کار می کرده ) و همینطور ( مش صادق )

منطقه قلهک دارای دو باغ  به نام  روس و انگلیس از قدیم و ایام بوده که در زمان محمد شاه قاجار واگذار شده است .

در قدیم گفته شده مردم قلهک هر کاری داشتن اعم از مشکلات به باغ انگلیس مراجعه می کردند و نماینده های انگلیسی مشکلات اهالی مردم قلهک را حل و فصل می کردند .

و محله زرگنده اهالی مردم زرگنده به باغ روس ها که قذاق های روسی بودنند مراجعه می کردنند برای حل مشکلاتشان .

حتی در قدیم و ایام مخصوصا ایام محرم برای مراسم عزاداری امام حسین اختلافاتی بین قلهکی ها و زرگنده ها در مراسم حرکت سینه زن به داخل امام زاده اسماعیل در محله زرگنده وجود داشته است .

محله قلهک مسجد دیگری هم به نام مسجد جامع قلهک دارد بالاتر از خیابان یزدانیان فعلی که به کوچه تلفن خانه قدیم معروف بوده که مسجد تخریب شده  از نوع ساخته شده  که افتتاح آن به سال 1397 می باشد .

در محله قلهک  یک ایستگاه مترو ساخته شده  به نام (متروی قلهک) که واقع در ابتدای خیابان کدویی  ( نوبهار سابق )  قرار گرفته است .

همچنین امام زاده اسماعیل در محله زرگنده که در روزهای عاشورا و تاسوعا اهالی محله قلهک به این امام زاده رفته و عزاداری می کنند و روز عاشورا علامت ها و نخل معروف قلهک را برای طواف به امام زاده می برند بر می گردانند و در حسینیه مسجد اعظم قلهک قرار می دهند نخل گردان قدیمی قلهک سید مجتبی میرطاهری بوده ناگفته نماند کسی بالای نخل می رفته یا از علامت های که به طور نمادین در خیابان آورده می شود  برای گرداندن و زور آزمایی آن شخص باید انسانی ساده و پاک باشد و در نزد مردم هم احترام زیادی پیدا می کرد . بازهم ناگفته نماند  اهالی محله قلهک مردمانی ساده زیست بودند


قلهک محله ای در منطقه ۳ تهران است که در گذشته ابتدای کوچه ده و پس از آن کوچه سجاد نام داشته است و یکی از نخستین روستاهای توابع شمیران بوده محله قلهک تنوع مذهبی جالبی دارد و از قشر مسلمان . یهودی . و ارمنی تشکیل شده است زندگی در محله قلهک مناسب افرادی است که خواهان زندگی در محله خوش آب و هوا بوده و هم چنین سطح مالی متوسط به بالایی دارند (تاریخچه قلهک) قلهک که به معنای قلعه کوچک است در گذشته روستایی بوده که از آب و هوای بسیار مطبوعی برخوردار بوده است و باغداری و کشاورزی در آنجا بسیار رونق داشته است در این محله چندین رشته قنات وجو داشته که برخی از آن ها هنوز هم جاری است . محمدشاه قاجار تمامی زمین های قلهک را به بریتانیا واگذار کرد و بریتانیایی ها تغییرات زیادی در قلهک انجام داده و خانه هایی را جهت زندگی کارمندان خود و همچنی باغ سفارت تابستانی را برای استراحت درآنجا بنا نهادند . بریتانیایی ها تا دوران پادشاهی رضاشاه مالکیت قلهک را در اختیار داشتند اما پس از عزل رضاشاه زمینهای قلهک به تهران واگذار شد و فقط باغ سفارت برای بریتانیایی ها باقی ماند .(جاهای دیدنی قلهک ) از جاهای دیدنی قلهک می توان به باغ قلهک اشاره کرد که گورستان متفقین را در دل خود جای داده است .(باغ قلهک ) محله قلهک به دلیل قرارگرفتن باغ قلهک در این منطقه بسیارمورد توجه است درباغ قلهک که اقامتگاه تابستانی سفارت انگلیس بوده است جشن ها و جلسات بسیاربرگزار می شده که تاثیر زیادی برتاریخ ایران داشته است. یکی ازقنات های قلهک در این باغ واقع شده است که آب این قنات همچنان جاری است درقسمت شمالی باغ قلهک مرکز فرهنگی آموزشی بریتانیا قرارگرفته است (گورستان متفقین) گورستان متفقین یکی از گورستان های تاریخی تهران است که در باغ قلهک قرارگرفته است دراین قبرستان برخی ازافراد دولت انگلیس هم دفن هستند ازاین روگورستان دولت نیزنامیده می شود .این گورستان در زمینی چمن کاری شده با گل هایی رنگارنگ به مساحت ۳ هزارمتر واقع شده است درگورستان متفقین بیشتر از ۵۰۰ سنگ قبروجوددارد هرساله درروزششم ژوئن سفیرهای کشورهای مربوطه ( بیش از ۲۰ سفارت خانه ) مراسم یادبودی را در این گورستان برگزار می کنند.( امکانات محله قلهک ) مرکز زبان خارجی – موسسه زبان – موسسه آموزش زبان آلمانی – بوستان خلیج فارس – بوستان محصل – زمین فوتبال چلهزار – سینما پردیس قلهک – مرکز خرید قلهک – ساختمان پزشکان – بیمارستان ایران مهر – کلیسای پروتستان آلمان – این مطالب از سایت زومیلا نوشته شده است .


( محله قلهک تهران ) محله قلهک تهران در منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد محله قلهک ازدیرباز دارای چندین رشته قنات بوده که برخی از آنها هنوز هم جاری هستند بزرگترین قنات. قنات موجود در باغ سفارت بریتانیا است که همچنان جریان داشته و درختان چنار آن منطقه را سیراب می کند.محله قلهک در گذشته به کوچه سجاد معروف بوده است . ازخیابان های مهم این محله می توان به خیابان هدایت . خیابان وارسته . خیابان فکوریان . مشکانی و … می توان اشاره کرد . محله قلهک از شرق با دروس و احتشامیه . از شمال به درب دوم . از غرب به حسن آباد . و از جنوب با قبا همسایه است .( محدوده محله قلهک) خیابان شهید کلاهدوز در شمال . خیابان پورمشکانی در جنوب خیابان شریعتی در غرب و خیابان هدایت در شرق دسترسی به لحاظ دسترسی محله قلهک وضعیت مناسبی دارد در صورتی که اتومبیل شخصی ندارد برای رفتن به سایر نقاط تهران می توانیداز خط یک مترو در قلهک ایستگاه دارد و برای افرادی که اتومبیل شخصی دارند وجود بزرگراه صدر و همت در نزدیکی قلهک وضعیت دسترسی خوبی را ایجاد کرده است .( امکانات ) مدارس و مراکز آموزشی قلهک تهران . دانشگاه مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد . دانشگاه آزاد علوم دارویی . مدرسه ابتدایی. دبیرستان دانش قلهک . دبیرستان دخترانه . دبستان دخترانه . مراکز ورزشی محله قلهک . زمین فوتبال چال هرز . مراکز درمانی . بیمارستان ایران مهر . بیمارستان کیان . مساجد محله قلهک . مسجد اعظم قلهک . مسجد جامع قلهک . مسجد خمسه قلهک . مسجد امام حسین قلهک . بانک های محله قلهک – پارسیان . سامان . انصار. کارآفرین . تجارت . صادرات. ملت . سپه . ملی . قوامین . پاسارگارد . مکان های دیدنی بوستان های محله قلهک . بوستان محصل . بوستان خلیج فارس . بوستان فرهنگ . مراکز تجاری منطقه قلهک مرکز سپهر قلهک . سینما پردیس قلهک . مطالب از سایت ۲نبش نوشته شده است .